Çocuğun Bisiklete Binme Yaşı

Bu konuda belirli bir yaş sınırı yoktur. Çocuğun ilgisi ve becerisi varsa bisiklete binebilir demektir. Bunu gözlemleyecek olanlar anne ve babalardır. Bir çocuk, Çocuk Bisikleti gördüğünde heyecanlanıyor ve ona binmek için ilgi gösteriyorsa, bisiklete binme zamanı gelmiştir. İllaki çift basamaklı yaşlara ulaşmadan bisiklete binilmez diye bir kural yoktur. 3-5 yaşlarındaki çocukları aileleriyle birlikte bisiklete binerken gördüğümüz de olmaktadır.

Çocuğun Motor Gelişimi İzlenmeli

Bisiklet kullanma konusundaki en önemli becerilerdir bunlar. Denge kurma becerisi gelişmemişse bisiklete binmesi tehlikeli olacaktır. Bisiklete binebilecek çocuk, zıplayıp, tek ayak üstünde sekebilmeli, takla atabilmeli, bahçe duvarlarının üzerinde dengesini koruyarak yürüyebilmelidir. Bunları yapabilen çocuğun denge sistemi oluşmaya başlamıştır. Bu yeteneğini test etmeden, gerekli gözlemleri yapmadan, çocuğunuza bisiklet kullandırmamanız doğru olacaktır. Yoksa çocuk beceremeyince ürkecek ve bir daha denemek istemeyecektir.

Çocuğa Bisiklete Binmeyi Öğretmek

Çocuğun ilk bisiklete binme deneyimi önemlidir. Korkmaması ve düştüğünde yaralanmaması gerekir. Geleneksel “yanında koşma”, “bisikleti tutarak yardımcı olma” yöntemleriyle öğretebileceğiniz gibi, çocuğun bisiklet üzerinde daha kolay dengede kalmasını sağlayacak yöntemlerle de öğretebilirsiniz. İki tekerlekli bisiklet kullanabilecek fiziki koşullara sahip olduğundan emin olun. Kaskını taktıktan sonra Çocuk Bisikleti kullanmaya başlamalıdır. Çocuğunuz, ilk kez bisiklet kullanma deneyimine başlamadan önce, bisikletin tüm aksamlarının güvenilir biçimde olduğundan emin olun. Bundan sonrası biraz sabırla kendiliğinden gelecektir