Bir kişinin geleceği için en önemli olan dönem şüphesiz ki üniversite eğitimi aldığı dönem olmaktadır. Bunun için doğru üniversite ve ve doğru bölüm tercihi ilerleyen zamanların kaliteli olması adına son derece önemli olmaktadır. Bunun için ülkemiz dışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için pek çok alternatif ülke mevcut bulunuyor. Fakat önemli olan ülkenin eğitim kalitesinin nasıl bir seviyede olduğudur. Kaliteli eğitim veren üniversiteler arasında Rusya üniversiteleri de bulunmaktadır. Her sene eğitim sektörüne belli bir oranda ödenek ayıran Rusya bu anlamda Avrupa standartlarını yakalayarak öğrencilere yüksek kalitede bir eğitim vermektedir. Bunun yanı sıra Rusyada Üniversite Fiyatları da bizdeki vakıf üniversiteleri ile kıyaslandığında daha ekonomik olmaktadır.

Bunun yanında Rusyada üniversite ücretleri konusunda uygun olmasının nedenlerinden en önemlisi devletin yüzde yetmiş beş oranında eğitime verdiği destek olmaktadır. Bundan dolayı, yurtdışında eğitim almak isteyen kişiler için Rusya oldukça mantıklı bir seçenek olmaktadır. Rusya’da eğitim eylül ayının başında başlayıp haziran ayının sonunda bitmektedir. Yani toplam olarak öğrenciler 10 ay kadar bir eğitim görmektedirler. Ama bu on aylık süre bazı üniversitelere göre farklılık gösterebilmektedir.

Öğrenim süresine gelince Rusyada üniversite eğitimi süresi tıpkı bizde olduğu gibi genel olarak dört sene olmaktadır. Yüksek lisans bölümleri de (Tıp fakülteleri hariç) iki sene sürmektedir. Rusya üniversiteleri dünya genelinde kendini ispat etmiş ve oldukça yüksek prestijli üniversiteler olmasına rağmen diğer ülkelerdeki üniversitelere göre gayet makul fiyatlara sahip olmaktadır. Ve her sene dünyanın pek çok farklı ülkelerinden eğitim almak amacı ile gelen öğrenciyi mezun etmektedir. Konaklamak için yurt imkanları ya da kiralık daire fiyatları, ulaşım giderleri ve geri kalan diğer masraflar da hemen hemen Türkiye ile aynı oranlarda olmaktadır.